Мапа сайту Повна версія
Зробити ставку з мобільного
"Команда президента": клуб із Туркменістану виграв усі матчі у своїй історії
Автор: Антон Прокопов

"Аль-Хілаль" увійшов до Книги рекордів Гіннесса в березні цього року, коли вони здобули 28 перемог поспіль, випередивши команду "Нью-Сейнтс" з Уельсу. Згодом вони змогли продовжити цю серію до 34 перемог. Дивовижне досягнення, яке увійшло до Книги рекордів Гіннесса, але є клуб, який виграв набагато більше матчів, ніж представники Саудівської Аравії. У Туркменістані є клуб "Аркадаг", який виграв усі матчі у своїй історії! Клуб був заснований у 2023 році експрезидентом країни, виграв чемпіонат та Кубок у грудні та продовжує у всіх вигравати у 2024 році, здобувши вже 39 перемог поспіль! Більше того, "Аркадаг" було засновано 2023 року. Він виграв усі офіційні матчі у своїй історії (було дві поразки у контрольних зустрічах з українськими клубами – "Шахтарем" та "Дніпром-1")!

Тим не менш, саме "Аль-Хілаль" продовжуватиме фігурувати в Книзі рекордів Гіннесса як команда, яка здобула найбільше перемог поспіль. Так повідомили англійській газеті The Guardian представники цієї організації.

"Про Лігу Туркменістану є мало подробиць, менше ніж те, що нам потрібно в діях, після яких ми вирішуємо, чи потрібно оновлювати рекорди. Ми також уважно стежимо за тим, як впливає місцева влада на спорт, а також, чи є реальна конкуренція у тій чи іншої команди. Нам надійшли тривожні сигнали з приводу того, що клуб "Аркадаг" має підтримку місцевої влади, що могло вплинути на підсумкові результати. Враховуючи все це, ми підтверджуємо той факт, що "Аль-Хілаль" є рекордсменом за кількістю перемог у футболі, здобутих поспіль", — пояснив представник Книги рекордів Гіннесса.

"Розумне місто" та новий клуб


Місто Аркадаг

Президент Туркменістану Сердар Бердимухамедов 29 червня 2023 року урочисто відкрив місто Аркадаг, розташоване за 30 км від Ашхабада, столиці країни. Церемонія відкриття відбулася після завершення будівництва 339 будівель, у тому числі житлових будинків, державних установ, лікарень, спортивних комплексів, шкіл та дитячих садків. Усі вони підготовлені в рамках першої черги будівництва, яка розпочалася у 2019 році. На момент завершення другої, фінальної черги країна витратить 5 мільярдів доларів США на місто, в якому на 1000 га проживатимуть 73 тисячі осіб.

Перше в країні потенційне "розумне" місто назване на честь Гурбангули Бердимухамедова, колишнього президента та батька нинішнього глави держави. Бердимухамедов-старший керував Туркменістаном з 2006 до 2022 року і отримав титул Аркадаг, що означає покровитель-захисник. Туркменістан — країна, відома величезними запасами газу, майже повною ізоляцією та культом особистості, створеним двома його попередніми президентами. Туркменістан отримав незалежність від Радянського Союзу у 1991 році. З цього моменту і до 2006 року ним правил Сапармурат Ніязов, найвідоміший тим, що спорудив 12-метрову золоту статую самого себе. Перебуваючи при владі, Бердимухамедов виробив власний культ особистості, останнім виявом якого стало місто Аркадаг.

Місто було відкрите до 66-річчя Гурбангули. У день інавгурації він перебував у Саудівській Аравії, здійснюючи хадж, релігійну прощу для мусульман. Відсутність глави на церемонії була дещо дивною, враховуючи той факт, що він був ініціатором будівництва міста і особисто займався всіма процесами останніх чотирьох років, аж до огляду та вибору спортивної форми місцевого футбольного клубу.


Бердимухамедов-старший

Однак кілька ключових об'єктів, що розширюють культ особистості, частково компенсували його фізичну відсутність. Урочистості розпочалися біля кінного пам'ятника "Акхан", спорудженого на честь улюбленого коня Бердимухамедова-старшого. Президент також відкрив 43-метровий монумент "Аркадаг" - статую свого батька на коні. Аналогічна статуя з бронзи, вкрита 24-каратним золотом, була відлита в Ашхабаді у 2015 році. Тут знаходиться Оздоровчо-реабілітаційний центр імені Бердимухамедова-старшого, а також благодійний фонд, газета, телеканал і футбольний клуб "Аркадаг".

Майбутнє Аркадагу поки дуже туманне, враховуючи авторитарні та дивні правила уряду, введені для потенційних жителів міста. Повідомляється, що безкоштовно там можуть проживати лише держслужбовці віком до 35 років, а свої будинки вони збережуть за умови, що їх не звільнять протягом найближчих десяти років. Також мешканцям заборонено пересуватися містом на власних автомобілях; їх потрібно паркувати за межею міста та користуватися громадським транспортом. По суті, місто було створено для того, щоб "виховувати" чиновників, які мають підкорятися системі та обожнювати президента за те, що він дозволив їм жити в добрих умовах. Якщо такі правила поширюватимуться і зберігатимуться, Аркадаг, ймовірно, залишиться таким же порожнім, як зараз.

Що не так із "Аркадагом"?


ФК "Аркадаг" на фоні Президента Туркменістану

Офіційно ця версія не озвучується, але всі й так розуміють, що представники Книги рекордів Гіннесса натякають на те, що "Аркадаг" здобув цю неймовірну серію перемог лише завдяки впливовим покровителям, які хотіли створити нову команду та зробити її непереможною. Як ви вже зрозуміли, клуб названо на честь колишнього президента Туркменістану та батька чинного глави держави, якого було обрано на виборах, не визнаних чесними багатьма країнами та організаціями. В принципі це вже все пояснює. Але є й інші цікаві моменти, які вказують, що цей клуб не має права претендувати на справжній рекорд.

"Аркадаг" був сформований напередодні сезону 2023 року. Офіційною датою заснування вважається 1 квітня 2023 року. Багато найкращих гравців країни приєдналися до клубу в трансферне вікно, яке було спеціально розширене для цього. 27 футболістів із 6 місцевих клубів у певний момент отримали запрошення від керівників "Аркадагу". За неофіційною інформацією, вибирав гравців особисто Бердимухамедов-старший. Фактично "Аркадаг" - це збірна Туркменістану, посилена ще деякими перспективними гравцями. Відмовитися від переходу до цього клубу гравці не могли, враховуючи, що це було побажання колишнього президента країни, чий син зараз жорстко керує країною (особливо постраждали права жінок, яким, наприклад, заборонили не лише керувати автомобілем, а й навіть їздити на передніх сидіннях).


Президент Туркменістану особисто привітав команду з перемогою у чемпіонаті

Щоб зробити вигляд, що все законно, було зібрано позачерговий виконавчий комітет місцевої федерації футболу, який вольовим рішенням дав згоду на те, щоб "Аркадаг" одразу виступав у вищому дивізіоні, а трансферне вікно тривало стільки, скільки потрібно буде клубу, щоб укомплектувати команду. Виступаючи у вищому дивізіоні Туркменістану з моменту свого заснування, вони піддалися критиці з боку вболівальників, які звинуватили їх у тому, що влада фактично залякала всі інші команди, арбітрів та футбольних чиновників, тому всі бояться відібрати очки у "Аркадагу". Грубо кажучи, якщо ти зможеш зупинити цей футбольний клуб у чесній (наскільки це можливо за таких умов) боротьбі, то образиш президента Туркменістану. На таке ніхто в країні не наважиться.

З моменту заснування "Аркадаг" виграв усі 24 матчі у чемпіонаті та усі 7 матчів Кубка Туркменістану у 2023 році. У 2024 році вони також виграли усі 8 матчів. Поки що серія складає 39 ігор поспіль. Але навряд чи хтось у країні наважиться її перервати. Тож залишається лише дочекатися матчів кваліфікації Ліги чемпіонів Азії. Завдяки перемозі у чемпіонаті, "Аркадаг" стартує у другому раунді. Суперник визначиться пізніше, але вже відомий календар наступного сезону. Свій дебютний матч у Лізі чемпіонів АФК непереможний клуб із Туркменістану зіграє 7 серпня. "Аль-Хілаль" перервав свою переможну серію у півфіналі Ліги чемпіонів Азії. Оцінити реальний рівень "Аркодагу" зараз неможливо, але представники клубу сподіваються, що успішний виступ у цьому турнірі допоможе їм нарешті отримати справжнє визнання та відібрати у "Аль-Хілаль" титул клубу з найтривалішою переможною серією.

Поделитесь:
Мапа сайту Повна версія Оновити