Мапа сайту Повна версія
Зробити ставку з мобільного
"Політика Іспанії вирішується у ВІП-ложі "Реала", - у Мадриді хочуть ухвалити "закон Мбаппе"
Автор: Антон Прокопов

В Іспанії є такий вислів: "Політика Іспанії вирішується у ВІП-ложі "Реала". І тут мається на увазі не лише футбол чи спорт загалом (не варто забувати, що багато іспанських клубів мають баскетбольні та інші команди). Цей вислів виходить далеко за межі спорту. У певному сенсі ситуація є типовою для багатьох країн. Особливо в країнах, де столиця продовжує залишатися економічним і політичним центром (що типово для більшості країн Європи). Але навіть на тлі інших держав виділяється Іспанія. Тому що тільки в цій країні президент клубу може за допомогою своїх зв'язків у політиці проштовхнути потрібні закони, які допоможуть "Реалу" виграти ще більше трофеїв, а також обійти конкурентів у не дуже чесній боротьбі.

Якщо говорити про успіх "Атлетіко", який останнім часом справді кинув виклик "вершковим", то це відбувається скоріше всупереч усім обставинам. Я не є вболівальником цього клубу. Більше того, мені взагалі не подобається гра команди Сімеоне, але можу лише висловити своє захоплення цій команді, яка б’ється фактично на рівних проти потужніших у всіх планах суперників.

Але все ж таки головний конкурент "Реала" в Іспанії – це "Барселона". Як би вона не прагнула піднятись над "Реалом", вона залишається командою з провінції, в якій можна вирішувати справи лише на регіональному рівні. Іспанські ЗМІ постійно звинувачують "Реал" та "Барселону" у нечесній боротьбі. Тут згадується робота із суддями, ухилення від сплати податків, різні сумнівні фінансові схеми, спроба чинити тиск на суперників за допомогою "ручних" ЗМІ тощо. У цій боротьбі немає святих, але варто визнати, що Флорентіно Перес куди більш впливова людина, ніж будь-хто з президентів "Барселони" (навіть впливовіший за всіх разом узятих). І він активно користується своїми зв'язками для того, щоб допомогти "Реалу" бути найкращим клубом Іспанії та Європи.

Читай також: Віталій Волочай: "Металіст" має права на відсоток від трансферу Луніна і Мудрика. Але оскільки він не існує, тепер ці кошти отримає УАФ"

Перлина Мадрида

Стадіон "Сантьяго Бернабеу" завжди приваблював політиків, бізнесменів, акторів, співаків та інших відомих людей. У ВІП-ложі можна було побачити не лише популярних іспанців, а й людей з усього світу. Особливо на матчах із "Барселоною" чи останніх раундах Ліги чемпіонів. Флорентіно Перес керує найбільшою будівельною компанією Іспанії – Grupo ACS, він є генеральним директором Grupo ACS з 1997 року; йому належить майже 13% акцій компанії.

Пандемія коронавірусу боляче вдарила по Пересу та його бізнесу. У 2020 році він втратив майже 50% статків, але швидко зумів зорієнтуватися і повернути втрачений капітал. А 2023 та початок 2024 року стали надуспішними для Флорентіно. Він збільшив статки на 800 мільйонів доларів і піднявся на 11-е місце в списку найбагатших іспанців (Forbs оцінює статки Переса в 2,8 млрд доларів). Він не лише успішний бізнесмен, а й вміє "тягнути за ниточки" у політичних питаннях. У минулому "Реалу" неодноразово допомагали в потрібні моменти навіть на найвищому рівні. Зараз історія повторюється, але цього разу Перес діє хитріше.

Для початку Перес прийняв важливе рішення поновити застарілий стадіон. За оцінками експертів, "Реал" витратив на реконструкцію "Сантьяго Бернабеу" 1,76 млрд євро! Для цього Перес узяв кредити у різних банках, а окупитися вона має до 2053 року. Варто визнати, що стадіон вийшов справді красивим та сучасним і його тепер називають "перлина Мадрида". Тому що багато людей мріють туди потрапити. У тому числі й відомі. Було б наївно думати, що Перес будує стадіон тільки заради комфорту вболівальників. Насамперед, йдеться про те, щоб "Реал" мав найкращий стадіон, який мав би привертати увагу інвесторів з усього світу до мадридського клубу. Але також такий крутий стадіон потрібний для того, щоб люди хотіли дружити з Пересом, ще більше хотіли потрапити до ВІП-ложі "Сантьяго Бернабеу". План Флорентіно спрацював. Про стадіон говорять у всьому світі, а Перес став ще більш впливовою людиною в Мадриді та Іспанії.

Читай також: Джуд Беллінгем: "Підписання контракту з "Реалом" — найкраще, що колись траплялося зі мною"

Освіта

Флорентіно народився в сім'ї бізнесменів середнього класу. Його батько, Едуардо Перес дель Барріо, був власником шанхайської парфумерної крамниці та президентом компанії Coperlim. Флорентіно був третім із п'яти братів і сестер, у нього були дві старші сестри та двоє молодших братів. З юних років Флорентіно був відомий як товариська дитина, яка користувалася великою повагою у своєму оточенні. Хоча він не виділявся як блискучий учень, він ніколи не любив програвати, вирізнявся працелюбністю та відповідальністю, цінностями, щепленими його батьками.

Для отримання початкової освіти Флорентіно відвідував Escuelas Pías у Мадриді, де навчався до вступу до університету. У цій школі він провів більшу частину свого дитинства та юності, поки йому не виповнилося 17 років. Хоча спочатку він вступив до кіношколи, зрештою він вирішив вивчати будівництво в Мадридському політехнічному університеті — дисципліну, що поєднує технічну точність з масштабним плануванням, яка заклала основу. для його успішної кар'єри у бізнесі та спорті.

Це навчання не лише дало йому міцну основу технічних знань, а й сформувало його підхід до вирішення проблем та управління складними проектами. Суворість та аналіз, які характеризують цю галузь інженерної справи, відображені у тому, як Флорентіно Перес підходить до вирішення своїх завдань у бізнесі та спорті. Його інженерна освіта відіграла вирішальну роль у розвитку таких ключових навичок, як стратегічне бачення, довгострокове планування та ефективне управління ресурсами, які відіграли важливу роль у його подальших ролях як бізнесмена і президента "Реала".

Політична кар'єра

Флорентіно Перес розпочав свою політичну кар'єру у 1976 році, приєднавшись до Союзу демократичних центрів (UCD), це партія, яка відіграла ключову роль у переході Іспанії до демократії. За час свого перебування в політиці, яке тривало приблизно до 1983 року, він обіймав кілька важливих посад, які дозволили йому вплинути на різні галузі.

Читай також: "Реал" – "Баварія". Анонс та прогноз матчу

Серед його найвидатніших посад – посада делегата з питань санітарії та довкілля у міській раді Мадрида. Ця посада дала йому можливість працювати над проектами, спрямованими на покращення якості життя мешканців Мадриду за допомогою управління відходами та просування екологічних інновацій. Крім того, він був заступником генерального директора з просування в ЦДТІ (Центр індустріально-технологічного розвитку) у міністерстві промисловості та транспорту, де вносив внесок у розвиток та просування технологічних інновацій у країні.

Потім Флорентіно обійняв посаду генерального директора з транспортної інфраструктури Міністерства транспорту, зосередивши увагу на плануванні та реалізації ключових проектів щодо покращення транспортної інфраструктури, які вплинули на модернізацію та ефективність транспорту в Іспанії. Нарешті, він став президентом Інституту аграрної реформи та розвитку (IRYDA) при Міністерстві сільського господарства, де відіграв вирішальну роль у просуванні та розвитку аграрних та сільських проектів, сприяючи розвитку цього сектору в Іспанії.

Успішний бізнесмен

Як ви вже здогадалися, успішна кар'єра в політиці допомогла Пересу стати ще більш успішним бізнесменом. Він завів потрібні знайомства, мав вихід на людей, які приймали важливі рішення, і вмів переконувати, що ті, хто з ним працює, будуть задоволені співпрацею. У світі бізнесу Флорентіно Перес зробив не менш важливу кар'єру. Його перший великий крок у цьому світі було зроблено у 1983 році, коли він став топ-менеджером та основним акціонером Construcciones Padrós. Ця посада започаткувала його сходження у будівельній сфері та заклала основи його майбутньої кар'єри у великих корпораціях.

Кульмінацією його ділової кар'єри стала робота в Grupo ACS (Actividades de Construcción y Servicios), однієї з провідних будівельних компаній в Іспанії та світі. Як голова та генеральний директор ACS Флорентіно Перес привів компанію до зростання та міжнародної експансії, зробивши її лідером у своїй галузі. Його лідерство та бізнес-бачення в ACS не тільки сприяли економічному зростанню компанії, а й зробили значний внесок у розвиток критично важливих інфраструктур на світовому рівні.

Читай також: Томас Тухель: "Хочемо потрапити на "Уемблі" на фінал Ліги чемпіонів, на менше ми не розраховуємо"

Крім роботи в ACS, він також входив до ради директорів Société Auxiliaire d'Entreprises. Його вплив та успіх у світі бізнесу принесли йому звання найкращого бізнесмена у 1999 році за версією журналу Actualidad Económica на знак визнання його визначної роботи та професійної кар'єри.

Футбол, бізнес та політика

Я недаремно заглибився в біографію Флорентіно Переса. Це було необхідно зробити для того, щоб ви усвідомили, наскільки тісно переплетені політика, бізнес та футбол у житті президента "Реала". Популярність та успішність клубу допомагає залучати політиків найвищого рівня у ВІП-ложу, де обговорюється далеко не лише футбол. Футбол допомагає Пересу мати впливових друзів у політиці. Політики допомагають Флорентіно отримувати важливі контракти та дозволи на будівництво (не лише в Іспанії, до речі) глобальних об'єктів. До речі, реконструкція "Сантьяго Бернабеу" - це також показник того, як Перес продовжує рухатися вперед і розвиватися, а не живе минулим. Фактично це своєрідна вітрина для його бізнесу. Не може бути у успішного бізнесмена-будівельника поганий будинок (в даному випадку, "дім" "Реала"). Так ось. Успішний бізнес допомагає Флорентіно тримати на плаву такий неймовірний клуб, як "Реал".

"Закон Бекхема"

Багато хто досі згадує "Галактикос". Це була команда "Реала", в якій було стільки зірок, що ніхто не розумів, як випустити їх усіх одночасно на поле, і нормально грати. Але це була лише одна із проблем. Точніше, це була проблема тренерів. А ось Флорентіно Пересу треба було вигадати, як знизити фінансове навантаження на клуб. І саме завдяки цьому з'явився так званий "Закон Бекхема".

Офіційно відомий як Іспанський податковий режим для експатів, що прибувають, "Закон "Бекхема" дозволяє певним іноземним працівникам сплачувати податки лише з доходу, отриманого на території Іспанії, а не зі світового доходу. Ця податкова схема стала популярною завдяки Девіду Бекхему, коли він переїхав до Іспанії, щоб грати за "Реал", і вибрав цей податковий режим. Відповідно до цього закону фізичні особи, які мають право на його застосування, обкладаються податком за фіксованою ставкою, яка значно нижча за стандартні податкові ставки для резидентів.

Читай також: Даніель Карвахаль - про матч-відповідь з "Баварією": "Анчелотті боїться все більше і більше!"

Щоб скористатися "Законом Бекхема", потрібно відповідати певним критеріям. Нижче наведено основні пункти:

1. Ви не мали бути резидентом Іспанії протягом останніх десяти років.

2. Ви повинні переїхати до Іспанії з причини працевлаштування або для відкриття бізнесу.

3. Робота має бути виконана в Іспанії.

4. Дохід не повинен походити від діяльності, що звільнена від режиму для експатів.

Важливо відзначити, що тоді закон діяв у футболі для всіх клубів, тому "Реал" хоч і виграв від нього найбільше, але й допоміг суперникам певною мірою. На жаль для Переса, закон зазнав деяких змін протягом років, тому певних працівників, таких як спортсменів, тепер, як правило, виключено з цієї схеми.

"Закон Мбаппе"

Влітку має відбутися грандіозна подія, на яку чекають усі у футболі вже давно. Кільян Мбаппе нарешті перейде в "Реал", та ще й на правах вільного агента. Є маленька ймовірність того, що француз знову передумає в останній момент, але всі надійні джерела вказують на те, що Мбаппе просто не хотів оголошувати про перехід до "Реалу" до того моменту, поки ПСЖ мав можливість виграти Лігу чемпіонів. Тому француз не поспішав нічого говорити про своє майбутнє.

Але в Іспанії всі вже настільки впевнені в тому, що Мбаппе перейде в "Реал", що навіть назвали на його честь закон, який має бути ухвалено влітку. Варто зазначити, що цього разу Флорентіно Перес вирішив допомогти лише собі (попутно пощастить "Атлетіко" та іншим клубам з Мадрида та мадридської спільноти).

Уряд Мадридського співтовариства готує реформу прибуткового податку з населення (IRPF), щоб іноземці або іспанці, що повернулися, які переїжджають до Мадриду, могли відняти частину регіонального збору, якщо вони інвестують свої доходи в Іспанію. Це можуть акції, державні облігації тощо. Все, окрім нерухомості. Це проект, який відомий як "Закон Мбаппе", оскільки він може принести користь Кільяну Мбаппе, якщо він нарешті підпише контракт з "Реалом". Якщо закон буде ухвалено, то він дозволить новим мешканцям Мадрида сплачувати менше податків.

Читай також: Карло Анчелотті: "Лунін зіграє проти "Баварії", Куртуа потрібен час, щоб повернутися до своєї найкращої версії"

Справа в тому, що зараз футболісти платять 45-47% податків зі своїх зарплат. Частина йде державі загалом (25%), а частина залишається у місцевих спільнотах (20%). Захід, запропонований Мадридською спільнотою, включає запровадження спеціальної відрахункової ставки для іноземців або репатріантів, які переїжджають до регіону. Люди, які переїжджають до Мадриду, зможуть пристойно заощадити.

Для прикладу: якщо людина заробляє 10 мільйонів євро на рік на своїй роботі та переїжджає до Мадриду, їй потрібно буде сплатити податки на суму 4,5 мільйона євро за доходи за перший рік проживання у Мадриді (2,45 мільйона євро складе державна частина податку на доходи та 2,05 мільйона євро для регіональної частини). Але якщо ця людина інвестує хоча б 6 мільйонів євро у фінансові продукти, такі як акції та інвестиційні фонди, нові правила дозволять йому вирахувати 20% цієї суми з регіональної частини податку. Таким чином він заплатить на 1,2 мільйона євро менше податків на доходи. В результаті з початкових 4,5 мільйонів євро він заплатить 3,3 мільйона євро податку на доходи.

Але чому закон названий на честь Мбаппе? Все просто. Француз має стати першим впізнаваним іноземцем, який зможе скористатися цими нововведеннями. Як і у випадку з Бекхемом, Мбаппе не буде першим, але точно буде першим із тих, кого люди знають. До того ж Кільян буде єдиним гравцем "Реала", на якого поширюватиметься закон (принаймні, поки що це так).

Мбаппе зможе повернути інвестиції у 2030 році

Закон допоможе Мбаппе заощадити серйозну суму. За неофіційними даними, "Реал" платитиме французу близько 45 мільйонів євро на рік. Частина – бонус за підписання, інша частина – зарплата.

Якщо Мадридська асамблея затвердить норму без зміни її формулювання, то мають бути виконані такі вимоги:

- Інвестиції повинні бути зроблені в тому ж фінансовому році, в якому ви отримуєте вид на проживання в Мадриді.

Читай також: Томас Мюллер: "Реал" дуже небезпечний, але з ним можна грати"

- Людина повинна зберігати інвестиції протягом шести років та проживати в автономному співтоваристві як мінімум протягом цього часу.

- Особа повинна проживати за межами Іспанії не менше ніж п'ять попередніх років.

- Вирахування буде застосовуватись у перший рік, проте його може бути продовжено на наступні п'ять років.

Що це означає? Мбаппе доведеться відразу ж інвестувати гроші в іспанські фінансові активи. Очевидно, що французу буде складно розібратися з тим, куди вкладати гроші в Іспанії. І тут йому може допомогти президент "Реала". Допомогти інвестувати гроші у потрібні акції. Інвестиції не можна буде забрати раніше, ніж через 6 років після того, як ти отримав посвідку на проживання в Мадриді. Тобто Мбаппе зможе повернути свої гроші (не всі, а ті, які інвестуватиме) не раніше 2030 року! Якщо припустити, що Мбаппе отримає за 6 років умовно 250 мільйонів євро, то 150 із них він має інвестувати в Іспанію. Єдиний пункт, який може змінитися – жити в Мадриді 6 років. Дехто вважає, що це надто великий термін для іноземців. З іншого боку, якщо цей пункт залишиться, він стимулюватиме гравців довше грати за "Реал".

Мбаппе – лише іграшка у руках Переса

Як я вже вище писав, політика, бізнес та футбол переплетені у житті Флорентіно Перес. Закон ще не ухвалено остаточно, але вже викликав обурення у "Барселони". Адже тепер "Реалу" простіше буде заманюватиме зіркових гравців. Поки у Каталонії футболісти платитимуть 48% від зарплати, у "Реалі" гравці зможуть серйозно заощадити.

Наслідки реалізації "Закону Мбаппе" можуть призвести до того, що іноземні футболісти, які проживають у цьому співтоваристві, сплачуватимуть фактично половину податків від тих, хто проживає в Каталонії.

Але в Каталонії вважають, що Мбаппе – це лише іграшка в руках Переса. За допомогою футболу він (та інші бізнесмени) хоче зробити Мадрид податковою гаванню для інвестицій, зокрема у його бізнес. Футболісти теж вплинуть на цей закон, але вони швидше є приманкою. Поки всі обговорюють Мбаппе, Перес вже обмірковує можливість запрошення топ-менеджерів, інвесторів, різних фахівців високого рівня. Ті, хто ще вчора вибирав між Барселоною, Валенсією чи Мадридом, після ухвалення закону точно поїдуть до столиці Іспанії. За розрахунками уряду, за нинішньої моделі кожен мешканець Каталонії втрачає 305 євро через те, що цей регіон змушений ділитися своїми статками з іншими регіонами. І поки в Мадриді допомагатимуть іноземцям економити, навантаження на Каталонію буде ще більшим.

Читай також: "Жирона" збільшує бюджет

Але проблема набагато глибша. Адже цей закон прийнятий на шкоду багатим іспанцям. Якщо ти заробляєш пристойну суму, але давно живеш в Іспанії, зокрема в Мадриді, то плати 45%. А якщо ти іноземець – футболіст чи топ-менеджер – то ось тобі можливість не сплачувати частину податків. Багато експертів вказують на те, що самі вболівальники "Реала" поки що не усвідомлюють того, що вони в будь-якому разі будуть змушені платити за те, щоб Мбаппе міг більше грошей залишити собі, а не заплатити місту. Від цього виграють усі, окрім іспанців.

Утім, в Іспанії прогресивний податок. Якщо ти звичайний робітник із невеликою зарплатою, то платиш невеликий податок. Але якщо ти заробляєш хоча б 20 тисяч євро на рік, то платитимеш уже більше (30% проти 25%), ніж Мбаппе. Якщо ти заробляєш 35 тисяч євро на рік, то вже платитимеш 35%. І так далі. Політики пояснюють це тим, що умовний Мбаппе все одно платитиме мільйони до бюджету країни і це справедливо. Ось тільки Мадридська спільнота з іспанця братиме податки на повну, а футболіст-легіонер може бути повністю звільнений від податку.

Якщо говорити про футбольну складову, то "Закон Мбаппе" може збільшити і так величезну прірву між "Реалом" та іншими клубами, що навряд чи піде на користь іспанському футболу. Але є інший момент, про який Перес або не подумав, або вважав його не таким важливим. Адже Мбаппе стане особливим у "Реалі", оскільки решта гравців сплачуватиме податки на повну. У майбутньому це буде вже не лише Мбаппе, а й інші іноземці, які перейдуть до клубу після нього. Іспанські футболісти "Реала" будуть змушені дивитись на те, як іноземці отримують пільги, які для них вибив президент клубу. Цікаво, чи пам'ятає Флорентіно про те, що одного разу розбіжності між іспанцями та легіонерами, які мали особливий статус, уже призвели до того, що команда розвалилася, а сам Перес змушений був піти у відставку?

Читай також: Президент "Хетафе": "Жоан Лапорта цікавився Мейсоном Грінвудом"

Поделитесь:
Мапа сайту Повна версія Оновити