23.02.2023. Ліга Європи. Стыки. Ответные матчи
Головний арбітр: Тобиас Штилер (Німеччина)
Асистенти: Кристиан Гиттельманн (Німеччина), Марк Борш (Німеччина)

Ренн (Франція) - Шахтар (Донецьк, Україна) 2:1, по пенальті - 4:5
Голи: Токо Екамбі, 52, Салах, 106 - Белосіан, 119 (авт.)

Ренн: Манданда, Спенс, Трюффер (Мелінг, 97), Омарі, Маєр (Угочукву, 71), Сантамарія (Д.Дуе, 97), Белосіан, Гуїрі, Калімуендо (Те, 84), Токо Екамбі (Салах, 97), Доку
Шахтар: Трубін, Бондар, Конопля, Матвієнко, Михайліченко, Степаненко (Назарина, 100), Бондаренко, Зубков (Келсі, 112), Судаков, Топалов (Джурасек, 80), Траоре (Сікан, 79)
Тренер: Ігор Йовічевіч

Попередження: Спенс, 54 - Бондар, 62, Траоре, 68, Михайліченко, 82, Конопля, 90+3, Матвієнко, 120+1

{{widget:lineup:19641}}

Феноменальний поєдинок, який тривав більше трьох таймів і нагадував марафон на витривалість. Обидві команди виявилися достойні одна одної, проявили характер, жагу до перемоги, подарували незабутні враження і гамму емоцій. Від повного спустошення до неймовірного підйому. Причому ці гойдалки тривали на протязі двох таймів, додаткового часу і серії пенальті. Аж поки до точки не підійшов новачок и дебютант "Шахтаря", 18-річний Келвін Келсі…

Підбиваючи підсумок першої гри, Ігор Йовічевіч визнав, що в другому таймі його команді не вистачало свіжості, у багатьох гравців почав закінчуватись бензин… Зимова селекція дозволила попрацювати над глибиною складу, але хорватський спеціаліст вирішив не ламати те, що працює і приносить результат. На матч-відповідь з "Ренном" в основі "гірників" відбулася одна заміна, притому дуже несподівана. Кращого гравця першої зустрічі Дмитра Криськіва на лівому фланзі атаки замінив тезка Топалов. Криськів разом з командою прилетів у Францію, але в заявку на матч не потрапив.

У свою чергу Бруно Женизьо також не став махати шаблею після тижневої невдачі. Тренер зробив дві заміни, причому обидві стосувалися центра поля. Капітан Буріжо пропускав гру через перебір жовтих карток, а Угочукву привіз пенальті у свої ворота, тож цього разу опинився в запасі.

…"Ренн" розпочав з місця в кар’єр. Вже під кінець першої хвилині Трубіну довелося вступати в гру, голкіпер потягнув небезпечний удар Калімуендо. Господарі атакували великими силами з легкістю змінюючи вектор своїх комбінацій. Спробують справа - не виходить, переводять м’яч ліворуч. І так по новій. "Шахтар" задіяв низький блок, який приніс результат в першому матчі, проте з кожною хвилиною тиск господарів тільки зростав.

Добре що кураж піймав Трубін, який раз за разом рятував свою команду після кинджальних пострілів французів. Небезпечного удару завдавав Спенс, але завдяки правильно обраній позиції Трубін зумів своєчасно викинути рукавички від яких м’яч пішов на кутовий. І майже відразу голкіпер зреагував на удар Тюфферта. Господарі активно задіяли в атаці крайніх захисників, тож перевага французів на старті була просто тотальною.

"Шахтар", якщо не провалив першу 15-ти хвилинку, то точно змазав її. За чверть часу суперник провів 11 атак на ворота Трубіна (проти однієї - на володіння Манданда), наніс 5 ударів (у "Шахтаря" - 0). При цьому французи фактично залишили наших хлопців без м’яча:  процент володіння складав: 78 на 22!

Проте підопічні Йовічевіча не тільки вистояли, але й були дуже близькими до забитого м’яча. Точніше м’яч вони забили, але у справу втрутився всевидячий VAR. Манданда потягнув удар Коноплі після паса Зубкова, після чого був призначений кутовий. Корнер справа виконав Судаков, Бондаренко виграв другий поверх, і хоч удар у нього не вийшов, зате сталася чудова скидка на лінію воротарської де на свій шанс чатував Траоре. Лассіна скористався розгубленістю захисників и пробив повз шокованого таким розвитком подій Манданда.

Але радість виявилася передчасною, після підказки відео асистентів німецький рефері Тобіас Штіллер побіг до монітору передивлятися момент, а згодом виніс вердикт – Бондаренко підіграв собі рукою. Гол було скасовано. І все ж цей момент додав впевненості "гірникам", хоча господарі продовжували володіти територіальною перевагою і частіше проводити атаки.

В першому таймі "Шахтар" відстояв потрібний рахунок, але на початку другого нічого не зумів протиставити забігу Джеремі Доку. "Десятка" господарів, немов локомотив, із центра поля (з Михайличенком на плечах!) протягнув м’яч до штрафної Трубіна, після чого віддав пас на Гуірі, той відпасував у дотик на Екамбі, який пробив у ближній кут. Трубін реагував ногою, але м’яч відскочив в поперечину і опустився за лінію воріт. 1:0 - і нічия (2:2) по сумі двох поєдинків.

Все треба було починати спочатку. Але тепер - з урахуванням фактору чужих стін ("Роазон Парк" несамовито підтримував господарів і гнав їх уперед). Відкритим залишалось питання і стосовно фізичної готовності підопічних Йовічевіча, для яких це був лише другий офіційний матч року. А також наявності боєздатного резерву, здатного битися за результат у французькому пеклі.

Але перш за все треба було вистояти психологічно, не "ковтнути" швидко і другого м’яча. А нагода у "Ренна" (ще й яка!) була - Матвієнко подарував суперникам м’яча на рівному місці після чого відбувся вихід три в два, але, на щастя, все обійшлося.

Тренери поступово кидали в бій свіжі сили, зробивши по перерві по дві заміни (у "Шахтаря" вийшли Сікан і Джурасек). А коли гра перевалила в додатковий час, Бруно Женезьо випустив одразу трьох свіжих виконавців. Було помітно, що "Ренн" не горить бажанням доводити справу до серії пенальті. Господарям гра давалася, вони створювали небезпечні моменти і були ближчими до успіху.

Йовічевіч вимушений був замінити Степаненка, який отримав ушкодження на Назаріну. Але, як виявилося згодом, ключовим рішенням від тренера стала заміна Зубкова на Кевіна Келсі. Але в той момент це рішення виглядало кроком відчаю - "Шахтар" попустив м’яч після помилки Матвієнка, який програв забіг Доку і дозволив опоненту зробити гольовий пас на Салаха.

2:0 – як виявилося, все найцікавіше тільки починалося. Вихід 18-річного Келсі надихнув гостей на більш активну гру попереду. У "гірників" немовби відкрилось друге дихання, вони заграли активно, а "Ренн" навпаки почав включати задню, мріючи про одне – зберегти переможний результат. Тиск на французів приніс плоди за хвилину до закінчення ігрового часу. Джурасек виконав діагональ в штрафну на Келсі, того випередив Белоціан і… зрізав м’яч у власні ворота! 2:1 – футбольний бог вирішив, що сильнішого має визначити серія пенальті.

11-метрові – це окремий розділ цього безкінечного матчу. До певного моменту для "Шахтаря" все складалося майже ідеально. Трубін потягнув два удари поспіль (другий і третій), а Назарина, Судаков і Бондаренко свої спроби реалізували просто бездоганно. Двоє останніх ще й встигли подражнити фанатів суперника – демонстративно вставляли пальці в вуха, даючи зрозуміти: "кричіть голосніше, ми вас не чуємо".

Чи то "гірники" розгнівали фортуну, чи то порахували, що справу зроблено, але збій почався з удару Бондаря. Валерій пробив на силу в кут – біля штанги, але з іншого боку воріт. Потім до м’яча підійшов Сікан – поперечина! Тепер серія тривала до першої помилки. І знову на авансцену вийшов Трубін, зробивший третій сейв, а відповідальність за вирішальний удар взяв на себе Келсі – і не схибив!

"Шахтар" перемагає в лотереї і дарує українським вболівальникам продовження єврокубкової весни. Футболісти "Ренна" ледве стримували сльози. Можливо це був просто не день французьких команд, адже з Ліги Європи на цій же стадії вибули – "Нант" та "Монако". "Ренн" - третій невдаха в цій поважній компанії земляків.

Але й "Шахтар" вистраждав цю перемогу. Не все давалося і виходило в цій дуелі у підопічних Йовічевіча. Проте вони десь перетерпіли, десь продемонстрували клас, уміння вижимати свої моменти, а головне – битися один за одного і поводитися, як команда, а не збіговисько талановитих, але егоїстичних спортсменів. Як і в кожній історії, тут були свої герої – насамперед Трубін. Порадував резерв, а також "друге дихання" гірників в овертаймі. Вони йдуть далі, а значить в цій казці точно буде продовження.

В 1/8 фіналу на гірників чекають відразу чотири клуби на літеру "Ф" ("Фейеноорд", "Фенербахче", "Ференцварош", "Фрайбург"), а також - "Арсенал", "Бетіс", "Реал Сосьєдад", або "Уніон". Жеребкування вже сьогодні – не пропустіть.