Асистенти: Стюарт Берт (Англія), Деніел Кук (Англія)
Голи: Мората, 29, Фабіан Руїс, 32, Карвахаль, 45+2
Іспанія: Сімон, Карвахаль, Ле Норман, Начо, Кукурелья, Родрі (Субіменді, 86), Фабіан Руїс, Педрі (Ольмо, 59), Ямал (Ферран, 86),  Вільямс (Меріно, 68),  Мората (Оярсабаль, 67)
Хорватія: Ліваковіч, Станішич, Шутало, Понграчіч, Гвардіол, Брозовіч, Модріч (Маріо Пашаліч, 65), Ковачіч (Сушич, 65), Маєр, Крамаріч (Петковіч, 72),  Будімір (Перішич, 56)
Тренер: Златко Даліч
Попереджений: Родрі, 78
Нереалізований пенальті: Петковіч, 80

Всі якось давно вже звикли, що збірна Іспанії не залишає своєму супернику шансів в плані володіння м’ячем. При цьому доволі часто це володіння вхолосту, паси заради пасів без якогось особливого загострення. Євро-2024 команда Луїса де ла Фуенте розпочала зі впевненої перемоги з рахунком 3:0 над сильною збірною Хорватії, але при цьому поступилася "картатим" у проценті володіння – 46% проти 54%, за кількістю ударів (11-15) та передач (454-526), а також у точності передач (85% проти 88%), що, втім, не завадило "Червоній фурії" здобути максимально позитивний результат.

{{widget:lineup:26026}}

Луїс де ла Фуенте дещо здивував вибором стартового складу, а точніше наданням переваги Марку Кукурельї над Алексом Грімальдо та Фабіану Руїсу над Мікелем Меріно (втім, така опція передбачалася ще в анонсі матчу), але обидва "сюрпризи" зіграли якнайкраще, тож тренер абсолютно точно обрав правильне рішення. Щодо збірної Хорватії, то Златко Даліч не став ані дивувати, ані вносити корективи в стартовий склад після нещодавньої перемоги над Португалією в контрольному матчі.

Збірна Іспанії зі стартовим свистком заволоділа м’ячем та ініціативою, проте до якихось небезпечних моментів справа тривалий час не доходила. Команда Луїса де ла Фуенте просто зачинила суперника на його полі і не давала перейти до будь-яких контратакувальних дій за рахунок високого пресингу та високої лінії оборони. Кілька підходів до володінь Ліваковіча і розминочний удар Морати в руки воротарю до уваги навіть не беремо. З часом "картаті" відвадили суперника подалі від свого карного майданчика, почали діяти дещо нахабніше і впевненіше, а головне, якось непомітно перевершили іспанців у володінні м’ячем. При цьому в око чітко кидалося, що обидві команди значно краще тримають оборону аніж атакують. Захищалися одні й інші якісно, злагоджено, а ось попереду явно не вистачало креативу. Так само як і загальнокомандної швидкості.

В такому темпі і за таким сюжетом справа спокійно могла докотитися до прісної нульової нічиєї якби не незначні позиційні помилки, які спочатку навіть не видавалися грубими та небезпечними. Але як же майстерно "Червона фурія" покарала хорватів за це. На 29-й хвилині збірна Іспанії вийшла вперед. Кукурелья на власній половині поля підібрав м’яча після верхової боротьби, закинув його вперед до центрального кола, Родрі коротко відпасував на Руїса, а Фабіан різкою вертикальною передачею швиденько організував Мораті, котрий майстерно розмістився між захисниками суперника, побачення з Ліваковічем, яке Альваро технічно реалізував.

Одразу після пропущеного голу хорвати мали нагоду відігратися – захисники "Фурії рохи" дали занадто багато свободи Матео Ковачічу поблизу карного майданчика, але півзахисник "Манчестер Сіті" пробив занадто безхитрісно. Непоганий шанс було змарновано, а ось іспанці своєю другою нагодою скористалися максимально. Ламін Ямал з першої спроби не зміг пройти Брозовіча, але допрацював, не вимкнувся з епізоду, забрав підбір і все ж розхитав Марцело віддав пас Педрі, той – коротко віддав на Руїса, а Фабіан несподівано легко прибрав Модріча і Брозовіча (якось геть невпевнено хавбек пішов у відбір) і точно пробив поміж ніг Шуталу повз Домініка Ліваковіча.

Отримавши солідну ігрову перевагу, іспанці віддали ініціативу супернику, але щоб це якось вплинуло на малюнок гри сказати не можна. Так, наприкінці тайму хорвати мали чудовий гольовий момент, найкращий до перерви, однак знову не реалізували його. Маєр зміг виконати подачу зі свого правого флангу на лівий, Йошко Гвардіол чи то не надто вдало пробив з вигідної позиції, чи то все ж прострілював вздовж воріт, але Анте Будімір зрештою не встиг замкнути дальню штангу. Можливо, свою роль зіграв мікроскопічний дотик до м’яча Сімона.

А коли майже вже всі подумки були в роздягальнях стався ще й третій гол "Червоної фурії". Іспанці розіграли кутовий, Фабіан повернув м’яч на фланг Ямалу, а 16-річний вінгер виконав по-справжньому дорослу, максимально точну і своєчасну (таймінг дійсно просто ідеальний) подачу у вільну зону у воротарському майданчику збірної Хорватії, в яку увірвався Дані Карвахаль і в дотик у падінні переправив м’яч в ворота. Ось так, не продемонструвавши чогось дійсно екстраординарного, не вмикаючи надвисоких швидкостей збірна Іспанії ще до перерви виграла гру, просто ідеально покаравши "картатих" за незначні на перший погляд помилки. Ну й якість реалізації створених шансів дійсно вражає.

По перерві підопічні Луїса де ла Фуенте ще певний час не вимикали свою пресинг-машину і згодом могли забивати четвертий гол – Педрі вивів Ямала на абсолютно вбивчу позицію, однак Ламін не зміг переграти Ліваковіча. А буквально за хвилину вінгер "Барселони" вже виконував силовий простріл вздовж воріт після стандарту, але Мората не зорієнтувався і не зміг як слід підлаштуватися під м’яч. Ну й згодом свій черговий момент мала збірна Хорватії. Гвардіол добре підключився до атаки, зміг загострити ситуацію в карному майданчику суперника. Зрештою Будімір віддав пас на абсолютно вільного Станішича, однак його удар зі вбивчої позиції заблокував Марк Кукурелья, а потім вже Сімон встиг перегрупуватися і впоратися з добиванням від того ж Будіміра, буквально знявши паралельно м’яча з голови Крамаріча.

В середині тайму пішли заміни. Златко Даліч зняв з гри Будіміра, Модріча та Ковачіча, Луїс де ла Фуенте – Педрі, Морату та Ніко Вільямса. Досвідчений Перішич додав трохи гостроти хорватським атакам, а Бруно Петковіч після виходу на заміну заробив, але не реалізував пенальті. Пенальті, звісно – цирк на дроті. Унаї Сімону, схоже, стало геть нудно і він на рівному місці після пасу від партнера подарував м’яча у карному майданчику Ловре Маєру, той віддав на Петковіча, а Сальвадор Далі Бруно почав малювати свій "шедевр". Арбітр для порядку послухав пісеньку від ВАР, але першого рішення не змінив. Але дивно тоді, чому не видалив Родрі, бо той же позбавив суперника явної нагоди забити гол. Далі дива тривали – Сімон, який є майстром відбиття пенальті, впорався з ударом Петковіча, підбір виграв Перішич, віддав пас на Бруно і той закотив м’яча у порожні ворота, але в момент удару з позначки Іван раніше за всіх забіг у карний майданчик, опинившись таким чином в офсайді.

3:0, і так і хочеться сказати, що це було ідеальне "вбивство". Збірна Іспанії здобула впевнену перемогу не продемонструвавши ідеальної гри та форми. Цій команді ще багато в чому потрібно додавати, але якщо іспанці й надалі настільки ефективно використовуватимуть свої моменти, то можуть зайти дуже далеко. Втім, робити висновки по одній грі точно зарано. До того ж попереду ще більш складний матч проти, мабуть, головного претендента в боротьби за перше місце, діючого чемпіона Європи, збірної Італії. Вірогідно, що італійці будуть ще менше помилятися, і цікаво подивитися, за рахунок чого Луїс де ла Фуенте планує перемагати цього суперника. Щодо збірної Хорватії, то трагедії з цієї поразки робити, гадаю, не варто. Виглядала команда Златко Даліча в цілому непогано, але потрібно забивати. Матч з Албанією в наступному турі буде багато в чому вирішальним, а далі – справжній фінал проти Італії. Втім, це вже зовсім інші історії.